Logo

Żonglerka dla poprawy jakości życia – zaproszenie do badań naukowców z AWF Poznań dla osób w wieku 60 plus.

Czy trening żonglowania i kuglarstwa może być odpowiedzią na problemy z równowagą i koordynacją, a także rozwijać możliwości poznawcze? Sprawdzenie wpływu tych aktywności fizycznych na sprawność funkcjonowania na co dzień osób powyżej 60 roku życia jest celem badania naukowego rozpoczynającego się w naszej Akademii z początkiem października. Do 24 września trwa nabór do projektu. Uczestnictwo w badaniach jest darmowe.

Funkcje poznawcze, takie jak uwaga, koncentracja, pamięć; zdolności koordynacyjne, tj. m.in. równowaga, szybkość reakcji, a także propriocepcja, czyli orientacja ułożenia własnego ciała w przestrzeni, to czynniki odpowiadające za sprawne funkcjonowanie człowieka. Mają one szczególne znaczenie dla osób powyżej 60 roku życia, ponieważ sprawne ich działanie zmniejsza prawdopodobieństwo upadków, także w przyszłości.

Projekt skierowany jest do osób w wieku powyżej 60 lat, które nigdy wcześniej nie miały kontaktu z takimi formami aktywności, jak żonglerka czy kuglarstwo. Zajęcia rozpoczną się na początku października i prowadzone będą przez trzy miesiące. Spotkania będą odbywać się trzy razy w tygodniu na terenie Akademii, po 45 min. każde. Uczestnicy przejdą szereg badań oceniających poziom ich zdolności uwagi, koncentracji, pamięci czy równowagi. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Badacze przewidują, że udział w takich specyficznych zajęciach ruchowych przyczyni się do poprawy uwagi, koordynacji, pamięci, szybkości reakcji oraz równowagi uczestników projektu, co usprawni funkcjonowanie w sytuacjach życia codziennego, a także zmniejszy ryzyko upadków w przyszłości. Uczestnicy będą na bieżąco monitorowani i informowani o wynikach badań.

Projekt realizowany jest we współpracy naukowców z Zakładu Nauk o Aktywności Fizycznej i Promocji Zdrowia oraz Zakładu Fizjoterapii Nerwowo-Mięśniowej. W celu zgłoszenia się do udziału w badaniu należy kontaktować się z mgrem Jakubem Malikiem: , 739 975 701. Zapisy prowadzone są do 24 września br. Uczestnictwo w projekcie jest darmowe.

Badania naukowe wskazują, że w Polsce blisko co trzecia osoba powyżej 65 roku życia doświadcza upadków. Szacuje się, że do 2050 r. liczba upadków w Polsce w grupie osób starszych podwoi się w porównaniu z chwilą obecną1, dlatego tak ważne jest podejmowanie działań profilaktycznych.

Około 30-50% upadków skutkuje niewielkimi zmianami, takimi jak stłuczenia lub skaleczenia, jednak 5-10% upadków prowadzi do poważnych urazów, takich jak złamania lub urazowe uszkodzenie mózgu. Ponadto upadki mogą skutkować złamaniem szyjki kości udowej, co często skutkuje zmniejszeniem ruchliwości u osób starszych, a także zmniejszeniem zdolność do wykonywania codziennych czynności2. Po upadku u wielu starszych dorosłych pojawia się wyraźny strach, że upadek się powtórzy, przez co nawet w 40% ograniczają oni wykonywanie codziennych czynności. Tworzy to błędną spiralę, która zwiększa ryzyko kolejnych upadków, m.in. z powodu zmniejszenia sprawności fizycznej i zwiększenia izolacji społecznej, oraz ryzyko depresji.